Skąd się bierze smog?
Jak jest napisano artykule "Co to jest smog?" , smog powstaje jako skutek uboczny
przemysłu, transportu oraz nieodpowiedniego spalania paliw stałych w kotłach, co może być winą kotła, bądź paliwa. Smogowi sprzyja brak wiatru i zamglenie, a co za tym idzie, duża wilgotność powietrza.
Woda zawarta w mgle wraz z tlenkami siarki i węgla osadza się na sadzy i pyłach, w wyniku czego powstaje mgła przemysłowa, znana powszechnie jako smog. Jej cząstki są tak małe, że drogi oddechowe nie mogą się przed nimi obronić. Ciekawe jest to, że
stężenie pyłu PM10 (cząstki o średnicy do mikrometrów) w pokoju z zapalonym kominkiem (zamkniętym) od około godziny wynosi często aż 250 µg/m3 . Przy takich warunkach w Warszawie ogłaszano zimą 2016/17 darmową komunikację miejską. Jak widać, paląc w kominku sami gotujemy sobie smog w pokoju.Innym źródłem smogu, tym razem na większą skalę jest niska emisja, czyli spalanie najczęściej taniego węgla w gospodarstwach domowych. "kopciuchy", czyli kotły nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych ze względu na swoją emisję tlenków siarki i węgla, oraz silnie rakotwórczych benzopirenów. Samochody produkują spaliny, a zatem zanieczyszczają powietrze. Do składu spalin zalicza się tlenki siarki, azotu i węgla, węglowodory, aldehydy i ozon, które są głównymi składnikami smogu.
Dane do wykresów: Krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami